Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

JAPOŃSKIE MALARSTWO...

Utworzono dnia 26.11.2018

W piątek i w sobotę w bibliotece odbyły się warsztaty -  JAPOŃSKIE MALARSTWO TUSZEM NA PAPIERZE RYŻOWYM, które przeprowadził Pan Janusz Lukaszczyk.

Pan Janusz zajmuje się niezwykle trudną dziedziną, jaką jest naprawa i konserwacja japońskiej broni historycznej. Przez kilka lat zapoznawał się z tymi tematami w Dziale Dalekiego Wschodu Muzeum Narodowego w Krakowie, gdzie pod kierunkiem dr  Zofii Albertowej i mgr Marii Dzieduszyckiej dogłębnie poznawał kolekcję japońską oraz problemy właściwego przechowywania zbiorów. Zajmuje się malarstwem tuszem, miniaturą japońską oraz technikami malowania laką naturalną.

Z zawodu Technik Plastyk, absolwent Zaocznego Studium Kultury i Oświaty w Warszawie. jest koordynatorem szeregu spotkań i ekspozycji dotyczących technik tworzenia japońskiego miecza. Autor wielu tekstów i programów poświęconych tematyce japońskiej. W szczególności związany jest z pracownią wybitnego mistrza miecza Yoshindo Yoshihary z Tokyo, szlifierza Setsuo Takaiwy oraz Midori Suzuki u której pogłębia swoją wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu technik tradycyjnego Kumihimo (tkactwa japońskiego). Od wielu lat uczestniczy w prestiżowej Tokijskiej wystawie mieczy Dai Token Ichi. Jest członkiem elitarnego stowarzyszenia "Salon Przyjaciół Japonii" w Warszawie. Swoją pracę stara się konsultować z wieloma japońskimi kolekcjonerami i znawcami rzemiosła, co w zasadniczy sposób wpływa na wysoką jakość jego pracy.

Wiedzę, jaką zdobywa u wybitnych japońskich mistrzów, uważa w swojej twórczości za najcenniejszą, to efekt ogromnej pracy i zaufania obu stron. Pracownia, którą reprezentuje, jest jedną z nielicznych zarówno w Polsce jak i Europie.

Zajęcia odbyły się dzięki pomocy finansowej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

japońskie malarstwo

Utworzono dnia 26.11.2018, 12:34

Pogoda

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 29

W poprzednim tygodniu: 55

W tym miesiącu: 153

W poprzednim miesiącu: 353

Wszystkich: 40585